تا به حال به این فکر کرده‌اید که باورهایتان از کجا می‌آیند؟ همین‌طوری از توی هوا نمی‌پرند توی سرتان. باور‌هایی که راجع به هرچیزی در زندگی‌تان دارید در مدت زمانی با یک طرز فکر استوار، ساخته شده‌اند. می‌توانید ذهن‌تان را به عنوان یک غار بزرگ تصور کنید، که پر از غار‌های مختلف است.

باور‌های شما حقایقی هستند که با چکه‌ای ثابت از افکار در ذهن‌تان شکل گرفته‌اند، با گذاشتن بخش‌های مثبت، منفی و احساسات بی تفاوتی، همان‌طور که در سرتان همانند قندیل حرکت می‌کنند. در اینجا، این مثال به باور‌هایتان در رابطه با عشق، رابطه جنسی، ازدواج، بچه‌ها و خانواده مربوط می‌شود. در گوشه سیاست، دین و کلاه گیس باورنکردنی‌ای است که رئیس‌تان می‌پوشد. قندیل‌های ذهن‌تان هزاران چیز از این شکل‌های خیالی هستند، بزرگ، کوچک، مثبت، منفی و هرچیزی مابین این‌ها، که هر کدام از چکه‌های آن‌ها، ثابت از اندیشه های ثابت‌تان ساخته شده‌اند.

بعضی از باور‌ها ساکت و بزرگ در طول زمان رشد کرده‌اند و عملا فناناپذیر هستند، مثل این می‌ماند که در رسیدن به خوبی، سنگ باشند. بعضی‌ها هم در دور و بر نازک هستند و می‌شود به راحتی شکست‌شان. این غار ذهنی یک استعاره خام است، ولی نشان می‌دهد که چقدر یک روند ثابت در اندیشه هایتان می‌تواند تبدیل به باور‌هایی شوند که قابل فرسایش نیستند. گاهی اوقات این چیز خوبی است.

اگر باور‌هایتان توسط جریانات مثبت اندیشه‌تان شکل گرفته‌اند، باور‌هایی مثبت خواهید داشت، یادگاری‌ای از توانایی‌تان در غلبه کردن، رسیدن و موفق شدن. هرچند، بعضی موقع‌ها باورهایی که می‌سازید می‌توانند فلج کننده باشند. افکار منفی باور‌هایی می‌سازند که ریشه منفی دارند، مثل دندانی در تله‌ای با طراحی خودتان. یا اگر بخواهیم جور دیگری بگوییم، باور‌ها اندیشه‌هایی هستند که پشت سر هم به آن‌ها فکر می‌کنید.

در حال حاضر، شاید دارید فکر می‌کنید خیلی از باور‌هایتان وقتی که جوان بودید به شما نفوذ کرده‌اند یا حتی اجبار شده‌اند، توسط پدر و مادرتان، معلمان‌تان، رهبر‌های دینی‌تان، هرکی و اینکه شما واقعا حق انتخابی در موضوع نداشته‌اید.

حقیقت این است که حتی اگر باور‌هایتان توسط مردم دیگر به شما اجبار شده اند، هنوز هم در ذهن‌تان توسط روش روند اندیشه‌تان ثبت شده‌اند. هیچ جور دیگری نمی‌توانند وارد شوند. واقعا هیچ تغییری ایجاد نمی‌کند که کی یا چی منبع اصلی است.

نکته این است که، اگر مغزتان توسط رگبار گلوله‌ای سمی در پایه‌هایی استوار بمباران می‌شود، می‌توانید مطمئن باشید که سیستم باوری ناسالمی در حال ساخته شدن است. باور‌هایتان داستان زندگی‌تان را می‌نویسند.

کاری کردم که بروید توی فکر… مگر نه؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *