هیچ چیزی به عنوان موفقیت یک شبه وجود ندارد. تمام انسان های موفقی که می‌شناسید با انتخاب های روزانه‌شان به موفقیت‌‌ رسیدند. برخی از آن انتخاب‌ها خارق العاده هستند، ولی بیشترشان عادت‌های ساده‌ای می‌باشند که می‌توانند اضافه شوند، قدم به قدم، روز به روز.

انسان های بسیار موفق خودآگاه هستند و توسعه شخصی‌شان را جدی می‌گیرند. آن‌ها به طور منظم عادات خود را ارزیابی می‌کنند و برای رشد مداوم تلاش می‌نمایند.

هر چند وقت یک بار عادات خود را ارزیابی می‌کنید؟ هرچند وقت یک بار نه تنها به دنبال پیدا کردن راه هایی برای رشد، بلکه همچنین برای جشن گرفتن برد‌های خود وقت می‌گذارید تا انگیزه اضافه، الهام، انرژی و موفقیت تولید کنید؟

اگر در کسب و کار و زندگی خود موفقیت بیشتری می‌خواهید, با تغییر دادن روزتان شروع کنید.

نگاهی به یکی یا تمام عاداتی که باعث عقب نگه داشتن شما از موفقیت‌تان می‌شوند بکنید. دور انداختن یک عادت بد و ساخت عادتی جدید می‌تواند اولین قدم برای سوق دادن شما به سمت موفقیتی بزرگ تر، تاثیرات و تکامل باشد.

۱- روال صبح‌گاهی‌تان معدوم است.

وقتی که کارهای زیادی برای انجام دارید و همه چیز فوری است، همه‌ی لحظات گرانبهای صبح‌تان برای هرکاری کردن هدر می‌شود, همین که از خانه بروید بیرون و به کارتان برسید.

ولی با اینکار یکی از فرصت های مهم تحت کنترل‌تان برای تضمین کردن موفقیت را از دست می‌دهید. می‌توانید یک روال صبح گاهی طراحی کنید که خاص به شیوه زندگی‌تان باشد و هم از نظر فیزیکی و هم ذهنی شما را برای بهتر عمل کردن سوق دهد. اگر بین ۱۰ یا ۱۵ دقیقه برای طراحی یک روال صبح گاهی وقت بگذارید, می‌توانید بجای شروع کردن روزتان با دستپاچگی، انرژی بیشتری داشته و بیشتر متمرکز باشید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و در طول روز موثر‌ تر خواهید بود.

روال من شامل مدتی پیاده روی و کمی مطالعه و نوشتن است. من عاشق این هستم, قبل از اینکه بقیه بیدار شوند برخیزم، زمانی که خانه ساکت است.

۲- زمانی که چیزهای سخت پدیدار می‌شوند, نقاط قوت خود را فراموش می‌کنید.

معمولا، زمانی که با موانع غیر قابل انتظار روبرو می‌شویم، مثل آهویی نگران که چراغ روی سرش اینور اونور می‌پرد, می‌شویم. ولی اگر هر روز نقاط قوت خود را به خودتان یادآوری کنید، شما به مسیر بهتری برای راهی بهتر و سریع‌تر هدایت خواهید شد تا مسیری از شک کردن به خودتان.

یکی از ارزیابی‌های مورد علاقه ام پیدا کردن نقاط قوت است و هر هفته آن را چک می‌کنم (گاهی اوقات هم هر روز) تا به خودم یادآوری کنم که از نقاط قوتم استفاده کنم.

۳- وقت عمده‌ای روی چیزهای جزئی می‌گذارید.

بجای اولویت بندی مهم ترین چیزهایی که باید هر روز به اتمام برسند. این راه دیگری برای گفتن این است که شما پرحاصل تر و شادتر خواهید بود اگر که تغییرات رو به رشدی در اینکه چگونه وقت‌تان را مدیریت می‌کنید درست کنید. می‌تواند به سادگی این باشد که هر روز صبح سه چیز مهم برتری که باید به اتمام برسند را بررسی کنید و یا برای تمرکز بر روی یک چیز بدون وقفه، برای ۶۰ دقیقه زمان تنظیم کنید.

۴- به خون آشام‌های انرژی اجازه می‌دهید تا وقت‌تان را مصرف کنند.

این “خون آشام ها” می‌توانند چیزهایی مانند چک کردن زیادی ایمیل‌تان باشند، یا می‌توانند مردمی باشند که کلید به اتمام رساندن پروژه تان نیستند و برای دوری از کار خودشان با شما صحبت می‌کنند. با چند قدم کوچک، می‌توانید برای مدیریت کردن برنامه‌تان دست به عمل بزنید. کارهایی مثل گذاشتن گوشی‌تان بر روی حالت “مزاحم نشو” و کوک کردن ساعت برای به اتمام رساندن وظایف‌تان.

۵- روی وظایفی کار می‌کنید که می‌توانند به فرد دیگری واگذار شوند.

به این فکر می‌کنید که خودتان بهتر از پس انجامش بر می‌آیید، پس خوتان انجامش می‌دهید. یا، شما به طور مداوم تیم‌تان را تصحیح و یا خرد می‌کنید، با این‌کار انگیزه آن‌ها را از بین می‌برید و حواس خود را نیز از انجام دادن کاری که به بهترین نحو انجام می‌دهید نیز پرت می‌کنید.

۶- وقت زیادی را برای بهبود یافتن یک لغزش و یا مانع صرف می‌کنید.

بجای اینکه هرچه سریع‌تر موقعیتی را ارزیابی کنید و برنامه ای را تعیین کنید، در یک چرخه ای گیر می‌کنید که انرژی و تمرکزتان را ازتان می‌گیرد. شاید فراموش کرده‌اید, هر انسانی که بهش احترام می‌گذارید نیز شکست ها و موانعی داشته است، برخی از آن‌ها افسانه ای هستند.

بودجه موفق‌ترین کسب و کار من ۳۸ دلار بود تا زمانی که جواب بله را برای گرفتن وام دریافت کردیم. در عرض چند سال، ۳۸ دلار را به ۲۰۰ میلیون دلار درآمد سالانه تبدیلش کردیم! شما می‌توانید عادات و طرز فکر هایی بسازید تا سود های بسیاری از موانع ببرید.

۷- کارها را به تعویق می‌اندازید.

تعداد زیادی از کمال های ما به تعویق انداختن مربوط است. به تعویق انداختن می‌تواند بر روی اعتماد به نفس‌تان پوششی بکشد یا ترس از اشتباه کردن و یا مورد انتقاد قرار گرفتن را در شما ایجاد کند. به تعویق انداختن سرعت ما را برای شروع کردن یک کار جدید کم می‌کند، سرعت‌مان را برای شروع کردن مرحله جدیدی از کار‌مان کم می‌کند, چون می‌خواهیم مطمئن باشیم که استراتژی و نقشه مان بدون نقص باشد.

شناخت اینکه چه چیزی در چه زمانی نیاز به تعویق انداختن دارد و باید راهش را به فکر و مدیریت وقت‌تان باز کند, می‌تواند قدم رو به جلوی بزرگی باشد.

۸- از مکالمات سخت دوری می‌کنید.

در طول زمان، فهمیده‌ام که مکالمات سخت می‌توانند فرصت های محوری ای برای به دست آوردن موفقیت باشند، برای گوش کردن و یادگیری،  با تمام کردن مکالمه و غنی کردن رابطه. یاد گرفته‌ام که دوری کردن از مکالمات سخت به این معنی است که ما نمی‌توانیم مشکلاتی را که معلوم نیستند و بد‌تر می‌شوند را شناسایی کنیم و حل‌شان کنیم.

۹- تشکر نمی‌کنید.

به تنهایی نمی‌توانید موفق شوید. هر روز، افراد زیادی در تیم‌تان هستند که لایق تشکر کردن هستند، از همکاران در پایین و بالای نردبان کار، راننده تاکسی و حتی خدمت‌کار قهوه خانه‌تان. حالا که حرف از تشکر شد، بیشتر هم لبخند بزنید! تحقیقات نشان می‌دهند که اینکار هم روی شما و هم اطرافیان‌تان سود‌آوری مثبت دارد.

۱۰- فراموش می‌کنید که زندگی درونی‌تان تعیین کننده زندگی بیرونی‌تان است.

این ایده‌ای است که مدت ها قبل قبولش کردم و دکتر هنری کلود به خوبی توضیحش می‌دهند:

گاهی اوقات زندگی خوب ربط خیلی کوچکی به موقعیت‌های بیرون دارد. ما بیشتر برای کسی که در درون خود هستیم احساس شادی و تکمیل شدن می‌کنیم… و زندگی داخلی ما تا حد زیادی در تولید موقعیت‌های خارجی‌مان مشارکت دارد.

برای من، یک زندگی درونی با سپاس‌گذاری شروع می‌شود. گاهی اوقات من سه چیزی را که در آن لحظه (خصوصا در سخت ترین لحظات) بخاطرشان شکرگذار هستم را یادداشت می‌کنم و اینکار بلافاصله جنبه فکری من را تغییر می‌دهد. زندگی درونی ما با وقت گذاشتن برای منعکس کردن چیزهای مثبت و چیزهایی که به کارمان می‌آیند رشد می‌کند و به ما انرژی لازم برای تکرار روند را می‌دهد.

خوش‌بینی چیز‌های اساسی را نیز تغییر می‌دهد. همه می‌توانند یاد بگیرند تا بیشتر خوش‌بین باشند. وینستون چورچیل گفت، “یک انسان بدبین سختی را در هر فرصتی می‌بیند، یک انسان خوش بین فرصت را در هر سختی می‌بیند.”

در راهتان به سمت موفقیت و زندگی و کار مشکلی نخواهید داشت اگر برای شناخت و غلبه کردن بر عادات روزانه ای که شما را عقب نگه می‌دارند وقت بگذارید. موفق باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *