10 چیزی که انسان‌های موفق هیچ زمان دوباره تکرارشان نمی‌کنند

10 چیزی که انسان‌های موفق هیچ زمان دوباره تکرارشان نمی‌کنند

“هیچوقت برنگرد.” این جمله چه معنایی می دهد؟ از دید فردی موفق، روانشناس بالینی و نویسنده کتاب، هیچوقت برنگرد: ۱۰ چیزی که هیچوقت دوباره انجام نمی‌دهید. (Howard Books, June 2014) دکتر Henry Cloud بیداری های معینی را کشف کرده است که مردم در زندگی و کارشان دارا هستند، زمانی که مردم به آن‌ها دست پیدا می‌کنند، دیگر هیچ زمان به شیوه هایی که قبلا کارها را انجام می‌دادند برنمی‌گردند. وقتی که این اتفاق می‌افتد، دیگر هیچ وقت آن فرد سابق نیستند. خلاصه اش این است که حالا آن‌ها فهمیده‌اند.

“سال‌ها پیش، یک تصمیم بد در کارم من را به بحث با مشاورم کشاند،” دکتر کلود می‌گویند. “من درس ارزشمندی را از راه سختش یاد گرفته ام و مشاورم به من اطمینان داد که: چیز خوب این است که وقتی آن درس را می آموزی دیگر هیچوقت به آن برنمی‌گردی. هیچ زمانی دوباره آن کار را انجام نمی‌دهی.”

“داشتم فکر می‌کردم، چه چیز های کلیدی است که انسان های موفق با آن‌ها مواجه می‌شوند و هیچ زمان دوباره کارها را به شیوه گذشته انجام نمی‌دهند، چه چیزی آن‌ها را به موفقیت در کار، روابط و زندگی سوق می‌دهد؟ من شروع به مطالعه در رابطه با این بیداری ها کردم و سال ها در مورد آن‌ها تحقیق کرده‌ام.”

هرچند که زندگی و کار چیز‌های بسیاری برای آموزش به ما دارند، دکتر کلود ۱۰ “درگاه” برای یادگیری چیز‌هایی که بزرگان با آن‌ها مواجه می‌شوند و هیچوقت بهشان برنمی‌گردند را تحت مشاهده قرار داده‌اند.

آدم‌های موفق هیچگاه…

۱- به چیزی که جواب نداده است بر نمی‌گردند.

چه شغل و یا رابطه‌ای باشد که به دلیل خوبی به پایان رسیده باشد، ما هیچ‌وقت نباید به همان چیز سابق برگردیم و انتظار نتایج متفاوت را داشته باشیم، بدون اینکه چیزی فرق کرده باشد.

۲- کاری را انجام نمی‌دهند که در شأن‌شان نباشد.

در هرکاری که ما انجام می‌دهیم، باید از خودمان بپرسیم، “چرا دارم این کار را انجام می‌دهم؟ مناسب این کار هستم؟ این کار به من می‌خورد؟ آیا پایدار هست؟” اگر جواب به هر کدام از این سوال ها نه است، پس حتما باید دلیل خوبی برای ادامه‌ی آن کار داشته باشید.

۳- سعی نمی‌کنند فرد دیگری را تغییر دهند.

وقتی شما متوجه بشید که نمی‌توانید کسی را اجبار به انجام کاری کنید، به آنها آزادی این را می‌دهید که عواقب کارشان را تجربه کنند. با این کار، شما آزادی خود را نیز پیدا می‌کنید.

۴- باور ندارند که می‌توانند همه را راضی نگه دارند.

وقتی که بفهمید این واقعا غیر ممکن است که همه را راضی کنید، شروع می‌کنید به هدفمند زندگی کردن و سعی می‌کنید که آدم های درست را راضی کنید.

۵- راحتی زودگذر را به سود طولانی مدت ترجیح نمی‌دهند.

زمانی که انسان‌های موفق با کاری روبرو می‌شوند که ملزوم مدتی سختی و درد برای مدت محدودی است، آن مدت محدود برای‌شان مشکلی ندارد زیرا برای‌شان سودی طولانی مدت می‌آورد. بر اساس این اصل زندگی کردن، یکی از اساسی ترین فرق ها میان انسان‌های موفق و انسان‌های ناموفق است، هم شخصیتی و هم حرفه ای.

۶- به چیزی که بی نقص بنظر می‌رسد اعتماد نمی‌کنند.

این برای ما طبیعی است که به سمت چیز‌ها و یا افرادی که “فوق العاده” بنظر می‌رسند جذب بشویم. ما عاشق خوبی هستیم و باید همیشه به دنبالش باشیم. ما باید به دنبال افرادی که در کارشان عالی هستند باشیم، کارمندانی که در انجام وظیفه های‌شان عالی هستند، قرار‌هایی که طرف مقابل استثنائی است، دوستانی که شخصیتی درخشان دارند و همین‌طور جمعیت هایی که بهترند. ولی زمانی که کسی یا چیزی برای واقعی بودن بیش از حد خوب بنظر می‌رسد، او یا آن واقعی نیست. دنیا کامل نیست؛ نقطه سر خط. هیچکس و هیچ چیز بدون ضعف نیست و اگر کامل بنظر می‌رسند، دکمه استپ را بزنید.

۷- چشم‌شان را از تصویر بزرگ‌تر برنمی‌دارند.

ما زمانی که بتوانیم تصویر بزرگ‌تر را ببینیم، بهتر عمل خواهیم کرد و در زندگی‌مان نیز بهتر عمل می‌کنیم. برای انسان های موفق، دید یک نفر هیچ زمان تمام داستان نیست. برنده ها هر روز این را به یاد می‌آورند.

۸- از چیزی که مهم تر است غفلت نمی‌کنند.

مهم نیست که یک چیز چقدر از نمای بیرون، خوب بنظر می‌رسد، فقط با دیدی عمیق‌تر، سخت کوشی و نگاهی صادقانه است که ما می‌فهمیم که به چه چیزی واقعا نیاز داریم. این واقعیتی است که ما به خودمان مدیون هستیم.

۹- در پرسیدن اینکه چرا در جایی که وجود دارند, هستند، شکست نمی‌خورند.

یکی از بزرگترین فرق های میان انسان‌های موفق و دیگران این است که در عشق, روابط و کار, همیشه از خود می‌پرسند، جایگاه من در این موقعیت چیست؟ به زبانی دیگر اگر بگوییم، آن‌ها هیچ‌گاه خود را به چشم قربانی نگاه نمی‌کنند، حتی اگر قربانی باشند.

۱۰- فراموش نمی‌کنند که زندگی درونی‌شان تعیین کننده موفقیت بیرونی‌شان است.

زندگی خوب گاهی اوقات ربط کوچکی به موقعیت بیرونی دارد. ما احساس شادی و تکمیل‌شدگی را از کسی که در درون خود هستیم می‌گیریم. تحقیقات این را تایید می‌کنند. زندگی درونی ما به حد زیادی مشارکت در تولید موقعیت خارجی ما دارد.

این متن حقیقت دارد: مردمی که هنوز سعی در پیدا کردن موفقیت در شیوه های مختلف زندگی را دارند، تقریبا همیشه می‌توانند به یکی یا بیشتر از این مطالب به عنوان دلیلی برای اینکه چرا اشتباهات‌شان را تکرار می‌کنند نگاهی بی‌اندازند.

همه اشتباه می‌کنند. حتی موفق‌ترین انسان هایی که وجود دارند. ولی، چیزی که باعث می‌شود که از بقیه بهتر عمل کنیم این است که الگو هایی که باعث آن اشتباهات می‌شوند را بشناسیم و هیچ‌گاه آن‌ها را تکرار نکنیم. خلاصه بگوییم، آنها از درد درس می‌گیرند، درد خود و درد دیگران.

یک چیز خوب برای به یاد داشتن این است: درد اجتناب ناپذیر است، ولی تکرار همان درد، دوباره، زمانی که می‌توانستیم از آن درس بگیریم و کار متفاوتی را انجام بدهیم، قطعا اجتناب‌پذیر است. من دوست دارم که بگویم، “به راه های جدیدی برای شکست خوردن نیاز نداریم. همان راه‌های قدیمی به خوبی کار می‌کنند!” وظیفه ما در کار و زندگی این است که چیز‌های موجود را مشاهده کنیم و هیچ‌وقت برنگردیم دوباره آن‌ها را انجام دهیم.

اشتراک گذاری:
لينک کوتاه به مطلب:
امید سعیدی
کارگاه گرافیک پارسی :)

دیدگاهی ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

شما می‌توانید از تگ های HTMLنیز استفاده کنید. تگ ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*