کافئین شامل این بحث نمی‌شود!

احساس سرگیجه داشتن در ساعت ۳ را دارید؟ همه ی ما این احساس را داشتیم. ولی بجای اینکه سر میزتان بنشینید و خودتان را مجبور به تمرکز کنید، استراحت نمایید، کاری دیگر انجام بدهید. گاهی اوقات تمام چیزی که نیاز دارید یک حواس پرتی است تا مغزتان دوباره نو شود و به شما انرژی کافی را برای به اتمام رساندن قوی روزتان بدهد.

ما از اعضای انجمن کارآفرینان جوان خواستیم تا نکات خسته کننده ولی حقیقی‌شان را که کمک به هشیار و حاصل‌خیز بودن در ساعات خواب آلودگی می‌کند را به ما بگویند.

۱- بایستید یا چشم انداز خود را تغییر دهید.

در مرکز فرماندهی ما، هر صندلی قابل تبدیل به حالت ایستاده و یا نشسته است. اگر احساس کنم که احساس رکود بعد از ظهر توی راه می‌باشد، صندلی ام را به حالت ایستاده در می‌آورم و روی پاهای خود کار می‌کنم، یا هم که به یکی از محیط های کار آزادمان نقل مکان می‌کنم. با اینکار هم از نظر ذهنی و هم فیزیکی بدن بازسازی می‌شود و به من کمک می‌کند تا هشیار و متمرکز باقی بمانم.

۲- یک ایمیل متشکرم بفرستید.

بهترین راه برای مبارزه با رکود به اتمام رساندن کاری است. بجای به دست گرفتن یک مشکل بزرگ که به احتمال زیاد در اواسط از آن دست می‌کشید، یک ایمیل تشکر به کسی که در طول ماجراجویی‌تان به شما کمک کرده است بفرستید. این ورزش دوباره انرژی را به شما برمی‌گرداند، افکارتان را به سمت قدردانی شکلی دوباره بدهید، اینکار به شما انرژی لازم برای به انجام رساندن کارهای بعد از ظهرتان را می‌دهد.

۳- آن را بپذیرید.

من به این نتیجه رسیده ام که در صبح ها و شب ها خوب کار می‌کنم. قبلا برای بی اثر بودن در بعد از ظهر ها خودم را سرزنش می‌کردم. حال قبولش می‌کنم. اگر حس می‌کنم که باید به پیاده روی بروم، می‌روم. خواندن اخبار ورزشی؟ آره. اگر کار بحرانی ای برای انجام دادن دارم و قادر به انجامش نیستم، می‌دانم که شب طولانی ای را در پیش دارم. ولی این برای من بهتر است که خوشحال باشم (استراحت در بعد از ظهر و بعدا کار کردن.) تا اینکه استرس داشته باشم.

۴- یک قدم به عقب بردارید و دوباره سازمان‌دهی کنید.

بهترین راه برای شکست دادن رکود بعد از ظهر این است که یک قدم از کار به عقب بردارید و دوباره سازمان دهی کنید. با چک کردن تمام کارهایی که لازم است در باقی روز انجام دهم و مشخص کردن اولویت هایم برای فردا، بر روی تصویر بزرگتر بیشتر متمرکز می‌شوم و می‌توانم بهتر تشخیص بدهم که چه کاری لازم است اول به انجام برسد.

۵- به یک پیاده روی سریع بروید.

هیچ چیز نیرو بخش‌تر از رفتن به یک پیاده روی سریع در طبیعت نیست. اگر در نزدیکی‌تان پارک یا محیط طبیعی ای دارید، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه وقت بگذارید تا سریع و با هدف راه بروید. اینکار به شما انرژی می‌دهد و شما را برای نشستن پشت میزتان تازه و آماده می‌کند.

۶- یک چرت قدرتی بزنید.

یک چیز فیزیکی است, زمانی که از بدنم و مغزم به قدر کافی کار کشیده ام من را مطلع می‌کند. چرت قدرتی زدن را چندین سال پیش امتحان کردم و حال یکی از عادات روزانه‌ام شده است. بین ۲۰ تا ۱ ساعت می‌خوابم، حداکثر. این کار انرژی بعد از ظهر من را به قدر زیادی بالا می‌برد. حال می‌توانم کارهای بیشتری را در زمان هایی که علاقه ام تمام شده است به انجام برسانم.

۷- مطالعه کنید.

از وقت گذراندن با یک کتاب خوب و یا خواندن چند مقاله آنلاین خوشم می‌آید. همین تغذیه ذهنی به من کمک می‌کند که از خستگی مغزی در زمان کار بگذرم و من را دوباره شارژ می‌کند. همچنین ایده های جدیدی که می‌توانم در کارم استفاده کنم را تحریک می‌کند.

۸- از صفحه نمایش فاصله بگیرید.

خستگی چشم می‌تواند دوری از رکود بعد از ظهر را حتی سخت تر بکند. کاری انجام بدهید که نیاز به صفحه نمایش کامپیوتر نداشته باشد. در دفترتان قدم بزنید یا با یکی از همکارهایتان صحبت کنید تا زمانی به قدر کافی احساس تازگی بکنید و سپس برگردید به سر کار.

۹- به یکی از دوستان زنگ بزنید.

گاهی اوقات، بهترین راه برای خارج شدن از رکود بعد از ظهر این است که از دنیای کسب و کار پا به بیرون بگذارید و با یکی از اعضای خانواده و یا عزیزتان تماس بگیرید. بهشان پیامک ندهید، زنگ بزنید و تا ۱۵ دقیقه با آن‌ها در رابطه با موضوعات جالب صحبت کنید. اینکار می‌تواند بسیار تازه کننده باشد و به شما تحرک کافی برای برگشتن به سر کار را بدهد.

۱۰- بازی ای انجام بدهید.

احمقانه بنظر می‌رسد، ولی چند تا مرحله از بازی ویدئویی مورد علاقه‌تان کار می‌کند. فکرم را راحت می‌کند و حواسم را از مشکلاتی که برای ساعت ها با آن‌ها سر کار دارم پرت می‌کند. زمانی که یک ساعت بازی می‌کنم و برمیگردم به سر کار, احساس زمانی که دارم روز خود را شروع می‌کنم و برای کار پر از انگیزه هستم را دارم.

۱۱- ناهار کوچک‌تری بخورید و آب بنوشید.

با خوردن وعده‌های غذایی کوچک تر و نوشیدن آب، می‌توانم بدون زحمت از رکود بعد از ظهر رد بشوم. بیشتر میل دارم که ناهار کوچک تری با انتخاب چیزی با پروتئین بیشتر، چربی های سالم و کربوهیدرات کمتر برای دوری از خواب آلودگی انتخاب کنم. بدن نیاز به آب دارد، چندین لیوان در هر روز. با نگه داشتن آب کافی, بدنتان پر انرژی خواهد بود و به شما در مبارزه با خستگی کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *