از یک انسان موفق کلید موفقیتش را بپرسید و به شما خواهد گفت که میل او به ریسک کردن بوده است و زمانی که در نقشه ها با شکست مواجه می‌شد، درسی جدید را یاد گرفته و ادامه می‌داده. بدون کم لطفی.

ای کاش به‌همین راحتی بود.

تحقیقات نشان می‌دهد که ما در این موارد به صورت عجیبی با احتیاط کار می‌کنیم:

  • ریسک را دست بالا می‌گیریم و بر روی اینکه چه چیزی ممکن است اشتباه پیش برود بیشتر از اینکه چه چیزهایی ممکن است درست پیش بروند تمرکز می‌کنیم.
  • توانایی‌مان برای رسیدگی به ریسک را دست کم می‌گیریم (و خانم‌ها، توی این مورد ما از مرد ها بیشتریم!).
  • تخفیف زیادی به تنبلی می‌دهیم.

هرچند که دوری از ریسک ها شاید در کوتاه مدت احساس امنیت بیشتری بدهد، همچنین ما را در ریسک اینکه یک روزی به عقب نگاه کنیم و بگوییم “چه می‌شد اگر؟” قرار می‌دهد.

برای کمک به شما تا شجاعت خود را در کار و زندگی پیدا کنید، این ها ۴ ریسکی هستند که در‌های بیشتری را به چیزی که شما می‌خواهید باز می‌کنند (و شما را از استرسی که دارید رها می‌کند).

۱- ریسک مواجهه: در مکالمه‌ها‌یتان دلیر باشید.

سخت‌ترین مکالمه‌ها معمولا مهم‌ترین‌ها هستند. به همین دلیل است که ما معمولا از آن‌ها دوری می‌کنیم. ولی وقتی ریسک صحبت کردن در رابطه با مشکلاتی که سرعت‌تان را کم می‌کنند، قبول می‌کنید، نه تنها خودتان را از احساس شر، احساس وحشت و نگرانی غیرضروری راحت می‌کنید، بلکه همچنین اعتمادی را کسب می‌کنید که با قدم برداشتن دور مشکلات حیاتی نمی‌توانید به دست بیاورید. مردم شاید همیشه از چیزی که شما می‌خواهید بگویید خوششان نیاید، ولی همیشه به شجاعت شما برای به زبان آوردنش احترام خواهند گذاشت.

۲- ریسک اشتباهات: با وجود عدم قطعیت‌هایتان قاطع باشید.

صددرصد این وظیفه شما است که مطمئن شوید که اشتباه ها اتفاق نمی‌افتند، ولی حواس‌تان باشد که نگذارید ترس‌تان از اشتباه کردن جلوی‌تان را از کاری بهتر کردن بگیرد. گاهی اوقات باید ریسک انجام دادن کاری پایین تر از بی نقص را برای اینکه کار را به اتمام برسانید و یا راه بهترین را برای انجامش نسبت به قبل پیدا کنید بپذیرید. به تصویر بزرگ تر نگاه کنید و از خودتان بپرسید که آیا با دوری از هر اشتباهی به دیگران و مخصوصا خودتان زیانی می‌رسانید.

۳- ریسک تسلیم شدن: تغییر را بپذیرید، هرچند که سخت باشد.

“ولی همیشه همین‌طوری انجامش می‌دادیم.” مردم این را برای توجیه کردن بیزاری شان از تغییر می‌گویند. ولی طوری که همیشه انجامش می‌دادید شاید دیگر بهترین راه برای انجامش نباشد (اگر که قبلا بوده است). هر روز(یا تومان) که در چیزی سرمایه گذاری می‌کنید، نتایجی که می‌خواهید را به شما نمی‌دهد یک روز است که شما بر روی چیزی که می‌تواند خواسته ی شما را برآورده کند کار نمی‌کنید. گاهی اوقات بهترین کاری که می‌توانیم بکنیم این است که دست برداریم، درس بگیریم و بگذریم. تغییر کنید، حتی تغییر برای بهتر شدن هم هیچوقت آسان نیست. ولی اجازه دادن به غرور و یا چسبیدن به چیزی که شما (و دیگران) را عقب نگه می‌دارد، فقط شما را با استرس بیشتر در طولانی مدت می‌گذارد.

۴- ریسک رد شدن: چیزی که واقعا می‌خواهید را بگویید.

به عنوان موجودات اجتماعی، در اینکه بخواهیم به جایی تعلق داشته باشیم عجیب رفتار می‌کنیم و به همین ترتیب از جا افتادن می‌ترسیم و این می‌تواند به صورت قدرتمندی ناخودآگاه را کنترل کند. ولی تنها زمانی که ریسک رد شدن را قبول کنید می‌توانید چیزی که واقعا می‌خواهید را به دست بیاورید. البته شاید همیشه چیزی که می‌خواهید را بدست نیاورید، ولی با فرض اینکه مردم می‌توانند ذهن شما را بخوانند دستورالعملی برای ناامیدی و خشم است. مسئولیت پذیری در اجازه دادن به دیگران که بدانند شما چه می‌خواهید شما را در بهترین موقعیت برای بدست آوردن چیزی که می‌خواهید می‌گذارد.

چه می‌خواهد تنها ماندن، زدن حرف‌تان یا به دست گرفتن اشتباهات باشد، تجربه به من یاد داده است که هرچند شجاعت نمی‌تواند موفقیت را ضمانت کند ولی می‌تواند جلو بیاندازدش. راه دلیری درخشنده تری را در سال جدید به پیش بگیرید. هیچوقت از اینکه الان شروع کردید پشیمان نمی‌شوید، اگر شروع نکنید پشیمان خواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *