4 نکته برای ایستادن واسه چیزی که به آن باور دارید

4 نکته برای ایستادن واسه چیزی که به آن باور دارید

شجاعت اخلاقی یعنی انجام دادن کار درست در مقابل ترس‌هایتان.

اینکه وقتی شما تنها کسی هستید که از شجاعت‌تان سود می‌برید و شجاع باشید یک چیز است. ولی اگر شجاع بودن به این معنی بود که ممکن است زجر بکشید، چی؟ اگر با یک همکار درست رفتار نمی‌شود، برای مثال، حاضرید بجای خودش از او دفاع کنید، حتی اگر به معنی به خطر انداختن شغل خودتان باشد؟ اگر بخاطر اینکه پول اهدا کرده‌اید، فرزندتان در مدرسه آموزش حرفه‌ای می‌بیند، آّیا برای پدر و مادر‌هایی که نتوانستند اینکار را بکنند، درخواست عدالت می‌کنید؟ در یک مقیاس بزرگ‌تر (ترسناک‌تر)، آیا از انسان‌هایی که در آزار و اذیت قرار دارند با گرفتن ریسک شکنجه دادن خود، محافظت می‌کنید؟

به مدل شجاعتی که برای بله گفتن به اینجور سوال ها لازم است، شجاعت اخلاقی می‌گویند. شجاعت اخلاقی انجام دادن کار درست در مقابل ترس‌هایتان است، ایرشاد منجی، موسس پروژه شجاعت اخلاقی در دانشگاه نیویورک و یک عضو ارشد در دانشگاه کالیفرنیا جنوبی آنزبرگ مرکز رهبری ارتباطات و سیاست، می‌گوید: “شجاعت اخلاقی یک تقوا و یا یک صفت نیست، یک مهارت است،” وی به این موضوع اهمیت می‌دهد.

تصور کردن انشعابات ذهنی مثبت از انجام دادن کار هایی که به شما حس خوبی می‌دهند، سخت نیست. همین امروز شروع به ساخت مهارت‌های شجاعت اخلاقی‌تان کنید.

۱- چیز بهتر چیست؟

منجی می‌گوید، این اولین سوالی است که هنگام گرفتن تصمیمات اخلاقی باید از خود بپرسید، قبل از اینکه حتی به نتیجه‌های ممکن فکر کنید. اگر برای‌تان مشخص باشد “کار درست” چیست، وقت آن رسیده است که شجاعت اخلاقی‌تان را اندازه‌گیری کنید. شاید تصمیم بگیرید که عواقب انجام دادن کار درست ارزشش را ندارند، ولی حداقل یک تصمیم هوشیار گرفتید.

۲- آن را بسازید.

اگر می‌دانید که داد زدن سر رئیس‌تان می‌تواند به خرج شغل‌تان تمام شود، قابل درک است اگر بخواهید شغل دیگری پیدا کنید و یا اول حقوق چند ماه‌تان را پس انداز کنید. منجی می‌گوید، “افراد کمی در جوامع دور و بر دنیا شجاعت اخلاقی نشان می‌دهند، پس باید هر وقت و هرکسی که نشانش می‌دهد، قدر‌دان آن باشیم.” ساخت شجاعت اخلاقی زمان می‌برد.”

۳- از “فکر گروهی” آگاه باشید.

یک رفتار که توسط روانشناس ایروینگ جاینز تحقیق شد؛ فکر گروهی اتفاقی است که در گروهی کوچک و منسجم اتفاق می‌افتد “وقتی که فکر کردن بحرانی به نیرو‌های جمعی می‌بازد.” منجی می‌گوید، این بزرگترین مانع برای دستیابی به شجاعت اخلاقی است. فکر گروهی چیزی است که پشت تاثیر بیننده قرار دارد، یک غریزه طبیعی برای نادیده گرفتن اشتباهات عمومی برای یک حس از امنیت شخصی و تعلق داشتن. این همچنین در محو شدن اخلاق هم به حساب می‌آید، یک روند ناخودآگاه که به اجزای مختلف اخلاقی اجازه می‌دهد در حالی که ما بر روی جنبه های دیگر آن تمرکز می‌کنیم، محو شوند. فکر های گروهی که خانواده‌تان، اطرافیان‌تان، گروه‌های دینی‌تان و یا دایره دوستان‌تان پیشرفت داده‌اند را آزمایش کنید و به چالش بکشید، ببینید که در برابر قطب نمای اخلاقی خودتان چه اندازه‌ای دارند.

۴- تضاد را دوباره قاب بگیرید.

اَن تنبرونسل، دکتر، یک پرفسور اخلاقیات کسب و کاری در دانشکده کسب و کار مندوزا, دانشگاه دیم شمالی و کارگردان تحقیقاتی موسسه جهانی اخلاقیات کسب و کاری، باور دارد که شجاعت اخلاقی رفتار کردن یک ماده ساده از طرز فکر است. در یکی از مطالعاتش، شرکت کنندگان در یک دوراهی فرضی قرار داده شده بودند. ولی ابتدا، به نصف‌شان گفته شده بود که به یک تصمیم کاری فکر کنند، در حالی که به نصف دیگر گفته شده بود به یک تصمیم اخلاقی فکر کنند. سپس، بعد از انجام یک ماموریت نامربوط برای پرت کردن حواس‌شان، به آن‌ها فرصت تقلب کردن داده شد. همان انتخاب ثابت با نتیجه‌های متفاوت، بخاطر یک تغییر مکان طرز فکری. شما هم، سعی کنید معضلات‌تان را مثل افرادی که اخلاقی بودند دوباره قاب بگیرید، قبل از اینکه جنبه‌های دیگر را در نظر داشته باشید.

اشتراک گذاری:
لينک کوتاه به مطلب:
امید سعیدی
کارگاه گرافیک پارسی :)

دیدگاهی ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

شما می‌توانید از تگ های HTMLنیز استفاده کنید. تگ ها و ویژگی ها: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*