یک لحظه وجود دارد و در لحظه بعد می‌رود.

این شرح شادی من در طی سال‌ها می‌باشد. آیتم‌هایی را جمع می‌کردم و به اهداف مختلفی دست پیدا می‌کردم تا شادی کسب کنم. ولی شادی استوار, من را فراموش کرده بود.

اگر مواظب نباشیم، ممکن است است بیش از حد و اندازه کار کنیم، بیش از حد و اندازه نگران باشیم و مهم‌ترین چیز اینکه، شاد نباشیم، همه و همه برای دنبال کردن رویا‌ها و هدف‌هایمان.

همه‌ی ما می‌خواهیم زندگی‌های شادی را زندگی کنیم، ولی گفتنش آسان‌تر از انجام دادنش است.

با رسیدن به یک چهارراه در زندگی‌ام، متوجه شدم که تمجید‌ها، لقب ها و چیزها منجر به شادی ماندگار نمی‌شوند، من با سرعت سریع شروع به خواندن کتاب‌های پیشرفت شخصی و مطالعه‌ی انسان های موفقی که به طور دائمی از زندگی خویش خوشحال هستند کردم.

متوجه شدم که شادی به صورت جادویی در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد و همچنین چیزی نیست که کسی به ما بدهد.

شادی چیزی است که ما باید تولیدش کنیم. این عادات در مقیاس پر آب و تابی قرار نمی‌گیرند. ولی بجای آن، این عادات به شادی عاداتی هستند که زیادی در روز‌هایی که سرمان شلوغ است بهشان فکر می‌کنیم.

در زیر به پنج عادت شادی که متوجه شدم همه‌ی انسان‌های موفق دارند، اشاره شده است.

۱- انسان‌های موفق خودشان را دوست دارند و قبول می‌کنند.

اینکه چجوری با خود رفتار می‌کنید یک فشار سنج از رفتاری است که انتظار دارید دنیا با شما داشته باشد. اولین قدم به دوست داشتن خودتان بیمه کردن سلامتی‌تان است.

انسان‌های موفق تشخیص می‌دهند که سلامتی کامل و عالی بیشتر از شکل ظاهری‌شان اهمیت دارد. آن‌ها درک می‌کنند که تندرستی ذهنی و احساسی‌شان نقش مهمی در شادی آن‌ها دارد.

انسان‌های موفق با نظارت بر زبان داخلی دنیای‌شان, خودشان را قبول می‌کنند. آن‌ها به خود اعتماد دارند و با وجود احساس شک به خود باز هم به مسیر رو به جلوی‌شان ادامه می‌دهند, معمولا هم وقتی که به دنبال هدفی می‌رویم, آن ما را گرفتار می‌کند.

۲- انسان های موفق در زمان سفر نمی‌کنند.

انسان‌های موفق متوجه هستند که زندگی در گذشته فقط منجر به پشیمانی و احساس گناه در رابطه با چیزهایی که نمی‌توانند تغییر بدهند می‌شود. آن‌ها همچنین متوجه هستند که زندگی در آینده باعث توقف زندگی حال و حاضرشان می‌شود و آن‌ها را در نقطه‌ای از نگرانی قرار می‌دهد.

انسان‌های موفق متوجه هستند که تنها راه به دست آوردن زندگی، شادی و هدف‌هایی که می‌خواهند، تمرکز بر روی لحظات حال حاضر است، تنها لحظه‌ای که می‌توانند کنترلش کنند.

هر لحظه‌ای را که صرف سفر در زمان به گذشته و آینده می‌کنید، خاطرات بالقوه‌ای را که می‌توانند در همین لحظه ساخته شوند را می‌خورد. با اینکه فکرتان را در جایی دیگر داشته باشید به شادی خود خیانت نکنید.

۳- انسان‌های موفق ارزش تجربیات در چیزها را می‌بینند.

زندگی در دنیای امروز، وسوسه می‌کند که در تله‌ی بیشتر و بیشتر خواستن بیفتید. هرجایی که می‌رویم، پیام‌هایی هستند که می‌گویند ما بیشتر می‌خواهیم و چیزهایی که داریم به اندازه کافی نیستند.

ولی شادی چیزی نیست که از چیزهای مادی بیاید، چیزهایی مثل ماشین، اسباب‌ها و یا اندازه‌ دهان‌تان.

انسان های موفق متوجه هستند که شادی از لقب‌های شغلی آشکار و اعتبار سنجی دیگران نمی‌آید. آن‌ها همه احساس‌های زود گذر هستند که در آینده غیب می‌شوند و جای خالی‌ای را باقی می‌گذارند.

شادی از طریق تجربیات زندگی‌مان شکل می‌گیرد. تجربیات مختلفی که در زندگی داریم به ما کمک می‌کنند تا هویت و خاطرات پایداری بسازیم و آن‌ها قابل جایگزینی نیستند یا نمی‌شود به راحتی خریدشان.

شادی انجام کاری است که دوست داریم و مشخص نکردن ارزش‌مان از نتیجه و همچنین نظر دیگران است.

۴- انسان‌های موفق به شدت در رابطه با افرادی که با آن‌ها معاشرت می‌کنند سخت گیر هستند.

شما تبدیل به هرچیزی که در محیط اطراف‌تان است می‌شوید.

نقل‌قولی از جیم ران، “شما میانگین پنج نفر از انسان‌هایی هستید که بیشترین وقت را با آن‌ها می‌گذرانید، این اصلی است که همه‌ی انسان‌های موفق آن را جدی می‌گیرند.”

انسان‌هایی که با آن‌ها نشست و برخاست می‌کنید واگیر دار هستند و بر اخلاق‌تان، طرز فکرتان و رفتار‌هایتان در زندگی، تاثیر گذار می‌‌باشند.

اگر محیط‌تان مثبت، جاه طلب و به زندگی با دید فراوانی نگاه می‌کند، آن همان چیزی است که شما خواهید شد. ولی اگر برعکس است، پس انتظار این را داشته باشید که شاد نباشید و موفق نشوید.

انسان‌های موفق وقت‌شان را به افرادی واگذار می‌کنند که به آن‌ها الهام می‌دهند و آن‌ها را شادتر و بهتر از قبل درک می‌کنند.

ولی انسان‌های موفق متوجه هستند که نمی‌شود از همه‌ی انسان‌های منفی در زندگی دوری کرد. هرچند، می‌توانند رابطه‌شان با آن‌ها را به حداقل برسانند.

۵- انسان‌های موفق همیشه تصویر بزرگ‌تر را در ذهن‌شان نگه می‌دارند.

انسان‌های موفق اجازه نمی‌دهند که چیزهای ناچیز و کوچک زندگی شاد آن‌ها را خالی از خوشحالی کند. آن‌ها درک می‌کنند که نمی‌توانند همه چیز را کنترل کنند و بدین ترتیب اجازه نمی‌دهند که آن موقعیت‌ها فضای عزیز ذهنی را برای مشکلات مهم اشغال کنند.

آن‌ها درک می‌کنند که شکست‌ها یک بخش طبیعی از چرخه‌ی زندگی هستند و چشم انداز, کلید نگه‌داری از شادی در آن زمان‌ها است.

یک سوال قدرتمند که انسان‌های موفق از خودشان می‌پرسند این است که، آیا این قضیه در طرح بزرگ چیزها مهم است؟

اگر جواب نه است، سپس آن‌ها از اینکه موقعیت چیست آگاهی پیدا می‌کنند, ولی اجازه نمی‌دهند که شادی‌شان را خالی کند.

وقتی دارید سعی می‌کنید که شاد‌تر شوید، وسوسه کننده است که به دنبال اعتبار‌سنجی از مردم باشید تا چیزها را استفاده کنید. ولی شادی دائمی در زندگی از طریق دنیای خارجی شکل نمی‌گیرد. شادی دائمی از دنیای درونی‌تان شکل می‌گیرد.

با اجرای این عادات زندگی موفقی بسازید، ولی مهم تر از همه، این عادات را اجرا کنید تا زندگی شاد‌تری را بسازید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *