می‌توانید تصورش کنید؟ دارید توی یک جزیره گرمسیر زندگی می‌کنید، هر وقت که دل‌تان بخواهد از خواب پا می‌شوید و کارهای مورد علاقه خود را انجام می‌دهید. یک مردی به اسم جیویس برای شما صبحانه می‌آورد. در حالی که روی بالکن خانه‌تان دراز کشیده‌اید، تنها چیزی که می‌بینید، اقیانوس و پاهای‌‌تان هست. آه، زندگی آدم های جوان و بازنشسته.

همه ی ما رویا می‌بینیم که روزی شاد باشیم. تا آن موقع یا خیلی کار می‌کنیم, یا خیلی استرس داریم و یا زیر خط شادی هستیم. رویا بدون یک قرعه کشی میلیونی برنده شدن یا یک تماس از طرف عموی یک پا لبه مرگ ممکن بنظر نمی‌رسد. ولی اگر شاد نباشیم، پس چه چیز زندگی باحال است!؟

خبر خوب این است که شما همین الان می‌توانید شادی را به زندگی‌تان تزریق کنید. با چند راه ساده، می‌توانید بدن‌تان را از استرس خالی کنید. اینجا به پنج نکته مسخره ولی آسان اشاره شده است که هرکسی می‌تواند هر روز انجام دهد و احساس شادی کند.

۱- روزانه از خودتان تعریف کنید.

خبر بدی را شنیده اید؟ اگر نشنیده‌اید پس حتما حواس‌تان به دور و اطراف نبوده. مجموعه بد بینی ها از طرف رسانه و حتی دوستان‌تان، راهی برای به پایین کشاندن شما دارد. چجوری باید خود را دوباره بکشید بالا؟ توسط مجله Proclaiming the Positive.

چیزی که راجع به خودتان باور دارید، تصدیق می‌شود؟ آیا شما قوی هستید؟ آیا شما توانایی دارید؟ آیا جدا از موانع، مایل به بردن هستید؟ وقتی راجع به چیزی که هستید با صدای بلند می‌گویید. آن بر احساسات شما تاثیر می گذارد. احساس اعتماد به نفسی در شما ایجاد می‌کند یا اگر بخواهم کلمه بهتری بگویم، در شما شادی ایجاد می‌کند. شاید دیوانه وار و یا حتی در ابتدا احمقانه بنظر بیاید، ولی این حجوم می‌تواند بسیار تاثیر گذار و معتاد کننده باشد. مشخصات شخصیت خود را بنویسید و با ۲۰ تا در روز اول شروع کنید. این موج های پی در پی مثبت و اعلامیه ها، معمولا افراد منفی را مورد آزار قرار می‌دهد. وقتی که این اتفاق افتاد، آن ها را با صدای بلند تر بگویید. شادی بیشتر.

۲- ببخشید.

همینطور که همیشه گفتم، “بهتر است ببخشید تا دریافت کنید.” یا شاید هم فرد دیگری این را گفته باشد. بخشش یکی از قدرتمند ترین حرکات برای ساخت شادی در تمام تاریخ است. ولی شروع نکنید به تند تند کشیدن چک های ۱۰۰ دلاری، درسته که این کار هم شادی می‌سازد، ولی نه برای شما. به جای آن، بروید و در اعمال بشر دوستانه شرکت کنید.

چی داری که بتوانی ببخشی؟ کلمه ای حرف از انگیزه به یک دوست. یک دست کمک کننده در مواقع نیاز، یک انعام چاقالو به گارسون و یا یک فنجان قهوه غافلگیر کننده برای یک همکار. تمام این چیز‌ها می‌تواند احساس لذت بخشی از خود گذشتگی در شما ایجاد کند. در مقاله روانشناسی وی، “چگونه بخشیدن، ما را شاد می‌کند.” Theresa J. Borchard توضیح می‌دهد که این تجربه شخصی خیر‌خواهی است، زمانی که روابط اجتماعی را شروع می‌کنید، باعث تولید و ترویج خیری بزرگتر می‌شود.

۳- اول روز کاری را به اتمام برسانید.

تا حالا شده به پایان یک روز برسید و از خود بپرسید که امروز چکاری کردم؟ برای دوری از آن احساس آزار دهنده، از شب قبل برنامه کار هایی را که روز بعد باید به اتمام برسانید را بچینید.

زمانی که تلویزیون برنامه جالبی ندارد و یا هوای خوبی نیست، چکاری انجام می‌دهید؟ نوشتن مقاله را تمام می‌کنید، به پیاده روی توی محله می‌روید. بعد از انجام کارها، چشم بندتان را بگذارید، حرف های همه را فراموش کنید و به اتمام برسانید. باقی روزتان با احساس به تکمیل رساندن همه چیز می‌گذرد. این خیلی شاد و لذت‌بخش است.

۴- وقت استراحت برای خوردن شکلات بگذارید.

با توجه به مقاله ی مواد غذایی که می‌توانند شما را خوشحال تر کنند در مجله Health توسط Cynthia Sass، MPH، RD، “۶.” شکلات تلخ، باعث تحریک دیواره های عروقی‌تان می‌شود, تا آرام شوند, باعث پایین آمدن فشار خون شما می‌شود و گردش خون را نیز بیشتر می‌کند. همچنین شکلات تلخ شامل منیزیم هم می‌باشد, منیزیم ماده معدنی ای است که باعث کاهش خستگی و همینطور افسردگی می‌شود. اگر تا همین‌جا کافی نبوده است، شکلات تلخ باعث ایجاد حس رضایت می‌شود. یا شاید هم من تمام حرف های بالا را از خودم در آوردم. به هر حال خیلی فکر خوبی است، امتحانش ضرری ندارد.

۵- بیخیال شوید.

حتما ضرب المثل “هیچکس از کسی که دست می‌کشد خوشش نمی‌آید.” را شنیده‌اید, شاید در یک تیم ورزشی این حرف درست باشد ولی در روتین شادی روزانه، دست کشیدن حیاتی است. حقیقت اینه که کارهای دم دست هیچ پایانی ندارند. زمانی می‌رسد که فقط باید بیخیال بشوید و دست بکشید.

اوه، صد البته، اگه پای‌تان را ثابت نگه ندارید یا اگه تا دیروقت بیرون بمانید، کره ی زمین به یک سیاه چاله کشیده می‌شود و انسانیت هم از بین خواهد رفت، ولی افسوس کار های صبح روز بعد هم سر جای‌شان هستند و در انتظار شما می‌باشند. دست کشیدن در یک زمان مشخص در هر روز به ذهن‌تان فضایی برای متوقف شدن می‌دهد. همچنین فضایی برای چیز های کوچک زندگی برای شما فراهم می‌کند، مانند صحبت کردن با همسرتان و گذراندن وقت با بچه ها.

یکی از کلید های رسیدن به زندگی شادتر این است که خودتان به فکر رفاه خود باشید و فعالیت کنید، چون هیچ کسی قرار نیست این کار را برای شما انجام دهد. کنترل را به دست بگیرید و کاری انجام دهید که برای سلامت ذهنی‌تان دوست دارید. با این کار روز‌های‌تان پر از خنده های اضافی می‌شود، حتی اگر هیچوقت در گل یا پوچ برنده نشوید و تمام فامیل های‌تان هم سلامت باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *