از بچگی طرفدار تیم فوتبال Detroit Pistons بودم، ولی حتی من هم می توانم به این اعتراف کنم که ” Kobe Bryant” یکی از بزرگترین بازیکنان NBA در تمام تاریخ بوده است. نکته جالب این حرفم چیست؟ Kobe Bryant با استعداد به دنیا نیامده بود! او مردی بسیار سخت کوش است. یکی از مربیان وی از ورزش کردن Bryant از ساعت ۴:۱۵ تا ۷ صبح و سپس تا ساعت ۱۱ که تمرین تیم شروع می شده هم بسکتبال بازی می کرده گفته است. بله، Bryant قبل از اینکه بازی شروع بشه ۷ ساعت تمرین می کرده!

حتی زمانی که ۵ قهرمانی NBA بر دوش داشت، باز هم در تمرین های خسته کننده ۴ ساعته روز های بازی شرکت می کرد.

نگاه کردن به چیره دستان در هر رشته ای و مهارت هایشان را مدیون ژنتیک شان دانستن، آسان است، توانایی هایی ذاتی و ساعت ها از تمرین کردن. حالا می خواهد Bryant باشد یا Mozart و یا Oprah. ولی تحقیقاتی که در علم اوج عملکرد به انجام رسیده اند نشان می دهند که چنین بحثی فقط مربوط به استعداد و ساعت های تمرین کردن نیست که به تخصص منتهی می شوند. بلکه نوع تمرینی است که انجام می دهید. همه ی ما می توانیم با سخت کوشی، انضباط و چیزی به نام تمرین آگاهانه یا روند درک کردن نقاط ضعف مان و سپس به عمل کشیدن زحمات قابل توجه برای یادگیری مهارت هایی که از دارا بودن شان محروم هستیم، به سطح بزرگی از چیره دستی برسیم.

محقق Anders Ericsson در پژوهشی می گوید: “برای پیشرفت در هر چیزی، باید خودتان را فراتر از محیط امن تان ببرید. وقتی که برای کار کردن روی نقاط ضعف تان تلاش پایدار به کار می گیرید، رشد و پیشرفت خواهید کرد. منطق پشت کلمه تمرین آگاهانه این است.”

تمرین کردن بسیار مهم است.

در طول ۳۰ سال گذشته Ericsson وقتش را صرف مطالعه کردن زندگی چیره دستان کرده است. تحقیقات وی نشان می دهند که نحوه تمرین کردن خیلی مهم تر از مقدار تمرین کردن تان است. حرفه ای ها با تمرکز بر روی نقاط ضعف شان بزرگ می شوند. اکثر افراد بر روی کارهایی تمرکز می کنند که انجام شان برای شان راحت است. در حالی که این کار هیچ زمان منتهی به رشد و پیشرفت نمی شود. سخت کوشی به تنهایی شما را خسته می کند. ولی سخت کوشی با هدف رشد و پیشرفت کلید موفقیت است.

پیشرفت های خود را دنبال کنید و همه چیز را ثبت کنید.

یکی دیگر از مهم های تمرین آگاهانه، ثبت کردن همیشگی است. باید مقدار پیشرفت تان را دنبال کنید و پیگیر باشید تا بتوانید اصلاحات مورد نیار را تشخیص و به انجام برسانید. بدون ثبت کردن بازخورد ها، نمی فهمید چگونه پیشرفت کنید. بروید سراغ افرادی که در رشته و کار شما فعالیت دارند و از آن ها درخواست انتقاد و نصیحت راجع به کارتان کنید.

اینکه پیشرفت و رشدتان را اندازه گیری کنید جزء کلیدی ای از تمرین آگاهانه است. Bryant پیشرفت و رشدش را از زوایای زیادی اندازه گیری می کرد، برای مثال وی تعداد گل هایی که در هر روز می زد را می شمرد. هر روز خودش را مجبور به زدن ۴۰۰ گل می کرد و هیچوقت به خودش اجازه نداد که دست از پیشرفت و رشد کردن بکشد، حتی زمانی که شهرتش افزایش یافت. شما هم هر چیزی را می توانید اندازه گیری کنید! هر چیزی، از تعداد تماس هایی که می گیرید تا سرعت دویدنتان یا تعداد قدم هایی که در راستای کسب و کارتان بر می دارید.

همانطور که Bryant این کار را کرد، شما هم می توانید با پیروی از ۵ نکته زیر تمرین آگاهانه را به ترکیب زندگی تان بی افزایید.

  1. اول از همه هدف هایی که در سر دارید را مشخص کنید و بر روی کاغذ بنویسید شان. تحقیقات نشان داده اند که نوشتن هدف ها بر روی کاغذ ۳۳ درصد بیشتر به شما در به انجام رساندن آنها کمک می کند.
  2. بدترین نقطه ضعف تان و اینکه چه چیزی شما را از دستیابی به هدف هایتان وا می دارد را مشخص کنید.
  3. عمدا و از روی قصد در راستای رشد و پیشرفت مهارت تان کار کنید.
  4. به دنبال گرفتن بازخورد از دیگران باشید.
  5. خودتان را تحت فشار قرار دهید، دوباره بروید دنبالش، دوباه و دوباره انجامش بدهید.

 

Bryant یک بازیکن بزرگ NBA  به دنیا نیامده بود، بلکه با استفاده از تمرین آگاهانه، تبدیل به یک چیره دست شد.

و یک چیزی را می دانید؟ شما هم می توانید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *