روابط سالم بر اساس احترام دو طرفه، اعتماد، حمایت، و معاشرت مناسب بین زوجین است. بر اساس مقاله ای که توسط Hall Health Center در دانشگاه Washington نوشته شده است، روابط سالم کار زیادی می‌برند  و چیزی که شما باید آن‌را پررنگ تر کنید، معاشرت تاثیر گذار و سالم‌تر می‌باشد.

با توجه به American Psychology Association (APA)، محققان می‌گویند که معاشرت مناسب، چیزی مهم‌تر از سازگاری شخصی طرفین، تعهد و همینطور اتفاقات مختلفی است که در طول زندگی رخ می‌دهند.

اگر کنجکاو شده اید که بیشتر در این رابطه بدانید، در ادامه ۷ چیزی را که زوج های عاشق با روابط سالم، هر روز به‌هم می‌گویند را برای شما آماده کرده ایم.

“من ازت حمایت می‌کنم”

شاید ندانید، ولی این بسیار مهم است که بگذارید شریک زندگی‌تان بداند شما از آن‌ حمایت می‌کنید. گفتن حمایت لفظی یا عملی باعث می‌شود که شریک‌تان احساس امنیت بیشتری بکند و بیشتر سعی کند در رابطه خودش باشد، و این‌مورد باعث بوجود آمدن اعتماد و همینطور صمیمیت بیشتر در رابطه می‌شود؛ تایید شده در تحقیق مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی.

مطالعه نشان داده، زمانی که زوجین با محبت از شخصیت و ارزش های یکدیگر حمایت می‌کنند، رابطه نیز پیشرفت می‌کند.

“دوستت دارم”

اینکه برای بار اول بگویید “دوستت دارم” قدم بسیار سختی در شروع هر رابطه ای است. هرچند، زمانی که از این مرحله بگذرید، کم کم به گفتن “دوستت دارم” به عنوان کاری عادی و روزمره نگاه می‌کنید و یا حتی تبدیل به چیزی می‌شود که دوست دارید شریک‌تان آن را درک کند تا اینکه آن‌را به زبان بیاورید.

با توجه به مجله YouGov survey زوجینی که رابطه آن ها بین ۱ تا ۵ سال بوده است به طور روزانه به یکدیگر “دوستت دارم” می‌گویند. ولی تعداد دوست دارم ها به طور قابل توجهی هر سال که از رابطه می‌گذشت کمتر می‌شد. هرچند که این امری طبیعی است، گفتن “دوستت دارم” می‌تواند و همچنین باید در کیفیت رابطه شما تغییری ایجاد کند. فراموش نکنیم که همیشه احساسات خود را با کلمات شیرینی همچون “دوستت دارم، به شما علاقه دارم و …” بیان کنیم.

“متاسفم”

همه ما اشتباهاتی می‌کنیم، ولی همه توانایی اعتراف کردنش را ندارند. اینکه شما بدانید و همینطور مسئولیت اشتباهاتی که انجام داده اید را به گردن بگیرید, نشانه ای از بلوغ شماست. با گفتن “متاسفم” در زمان نیاز، شما نه تنها کار بالغانه ای انجام می‌دهید، بلکه با توجه به مطالعه ای شما در رابطه خود نیز اعتماد سازی می‌کنید.

مطالعه ای در مجله روانشناسی کاربردی، نشان می‌دهد روابطی که طرفین در آن از گفتن “متاسفم” نمی‌ترسند, اعتماد بیشتری میان طرفین موج می‌زند تا روابطی که زوجین اشتباهات خود را انکار می‌کنند.

“بگو که چه احساسی نسبت به من داری”

با توجه به مجله APA زوج هایی که سرشان شلوغ است، گاهی اوقات مکالمه هایی در رابطه با کارهایی که روزانه انجام می‌دهند با یکدیگر دارند. کارهای روزمره را فراموش کنید و سعی کنید که بیشتر احساسات درونی و شخصی خود را با یکدیگر در میان بگذارید. اگر شما یا طرف مقابل‌تان از کاری که دیگری انجام می‌دهد ناراحت است یا احساس راحتی نمی‌کند، به خود و آن‌ این جرأت را بدهید تا بتوانید مشکلاتتان را به یکدیگر بگویید، به صحبت ها گوش فرا دهید و سعی کنید که ماجرا را از دید هم نیز ببینید.

با این حال، حتما به حرف های شریک‌تان گوش کنید. محقق روانشناسی آقای John M. Grohol  اشاره می‌کنند که اکثر مردم در این ویژگی قابل توجه، ضروری و همچنین تاثیر گذار دارای کمبود هستند. اکثر مردم برای‌شان سخت است که دید خود نسبت به موضوع را کنار بگذارند و به نگرانی های دیگری گوش کنند، این مسئله باعث می‌شود ارتباط تاثیر گذار تقریبا غیر ممکن شود.

“بعدا مشکل را حل می‌کنیم”

بحث ها و همینطور مخالفت ها بخشی طبیعی در هر رابطه ای هستند. با این حال، اینکه ما چگونه این مخالفت ها را کنترل می‌کنیم نتایج رابطه را مشخص می‌کند. تکرار مشکلات حل نشده به روحیه و همچنین بدن شما آسیب می‌رساند.

به همین دلیل مهم است شما بتوانید هر بار که مخالفتی ایجاد می‌شود، به نقطه تعادلی مشخص برسید. اگر احساس کردید که صدای‌تان را دارید بالا می‌برید، یا موضوعات گذشته را به یاد آورده اید و یا دارید به دعوا کردن نزدیک می‌شوید، زمان آن رسیده است که یک نفس عمیق بکشید و بگویید، زمانی که آدرنالین خون‌مان به سطح طبیعی خود رسید و آرام شدیم، در رابطه با این مشکل صحبت خواهیم کرد. پیشنهاد شده توسط مشاوره و مرکز سلامتی (CWC).

“شب بخیر”

Mark Goulston که فردی با تجربه در زمینه روانپزشکی بالینی و همینطور یکی از پروفسورهای دانشگاه California, Los Angeles (UCLA) است, می‌گوید که گفتن “شب بخیر” آن هم هرشب، هرچند که اگر روز بدی داشته اید، نشان دهنده این است که رابطه شما چقدر برای شما مهم است. اون می‌گوید که گفتن “شب بخیر” هر شب به این معنی است چیزی که شما دو نفر دارید مهم تر از هر اتفاق ناگواری است که آن‌روز رخ داده است.

“روز خوبی داشته باشی”

Goulstone بر اهمیت روحیه دادن روزانه با گفتن “روز خوبی داشته باشی” در صبح هر روز جدیدی، اشاره می‌کند. دنیای بیرون می‌تواند سخت و خشن باشد، و اینکه بدانید شریک زندگی‌تان از شما حمایت می‌کند، در حالی که شما مشغول جنگ و نبرد های روزمره دنیا هستید، به هر دوی شما قدرت و انرژی می‌دهد.

به طور خلاصه، روابط سالم نیازمند احساس خوب بودن در خودمان است.

هرچند روابط ناسالم، می‌توانند زندگی ما را غیر قابل تحمل کنند. اینکه ما چگونه با شریک خود رابطه برقرار می‌کنیم به ما بینش و بصیرتی از رابطه مان می‌دهد. ولی تغییر دادن روش ارتباط برقرار کردن در رابطه های خود می‌تواند به رشد و همچنین کیفیت رابطه کمک کند.

این ۷ جمله را هر روز به یکدیگر بگویید و مطمئنا بزودی شما رابطه عمیق، دوستانه و صمیمی‌تری خواهید داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *