اینکه بتوانید این مدل‌های شخصیتی را تشخیص بدهید، به شما کمک خواهد کرد تا استفاده بیشتری از رویداد ببرید.

حقیقت دارد. شبکه سازی می‌تواند کار ضایعی باشد. ولی اگر می‌خواهید دایره‌ی حرفه‌ای‌تان را گسترش بدهید و فرصت‌های بالقوه کاری را افزایش بدهید، مجبورید دست به اینکار بزنید.

این را تصور کنید. خیلی شیک لباس پوشیدید و کارت‌های ویزیت‌تان را هم در جیب‌تان آماده گذاشته‌‌اید. بهترین معرفی نامه خود را آماده کرده‌اید و آماده هستید تا بزنید به دل اتاق. به سمت لابی شیک و مجلسی می‌روید و خودتان را در فضای رویداد پیدا می‌کنید. خدمت‌کاران در حال سرو کردن نوشیدنی هستند. می‌توانید صدای موزیک بانی جیمز را در پس زمینه بشنوید. مردم در حال صحبت و خندیدن هستند، آب و هوا هم پر از پتانسیل است.

شما آماده هستید.

هرچند چیزی که شاید در نظر نگرفته باشید، این است که چه کسی ممکن است با شما در اتاق باشد. اینکه بدانید چطوری مدل‌های مختلف شخصیتی را شناسایی کنید می‌تواند کمک بسیاری به شما بکند، حتی می‌تواند کمی خوش گذرانی به بعضی تجربه‌های حوصله سر بر و وحشتناک نیز اضافه کند.

بیایید به یک سری از افرادی که ممکن است در رویداد بعدی‌تان ملاقات کنید نگاهی بیاندازیم.

۱- پرحرف.

این فرد عاشق صحبت کردن است، خیلی. در واقع، ممکن است که دست از حرف زدن برندارد. این شخص راهی برای ادامه دادن مکالمه پیدا می‌کند و شما هم گروگان او می‌شوید. البته بیشتر مکالمه‌های شبکه‌سازی به یک پایان طبیعی می‌رسند، به شما اجازه این را می‌دهند که با آرامش به سمت دیگران بروید. ولی این یکی اجازه این کار را نمی‌دهد. وقتی که متوجه این اتفاق شدید، از قدرت دروغ گویی‌تان استفاده کنید، با سخنی واضح صحبت را تمام کنید و به صحبت کردن با دیگران ادامه بدهید، برای مثال آن فرد را به فرد دیگری معرفی کنید.

۲- چسبیده به دیوار.

همان‌طور که ممکن است شک کرده باشید، این فرد کلا از همان اول هم بودن در اینجا برایش سخت بوده است. شاید خجالتی باشد و یا کمبود اعتماد به نفس برای صحبت کردن با افراد غریبه در چنین فضای صمیمی‌ای داشته باشد. مسئله این است افرادی که از ماجرا محو می‌شوند، توسط افراد محرک و تکان دهنده کارشان به کنار گذاشته می‌شوند. چرا یک حرف خوب با آن‌ها نزنید؟ مکالمه مختصری با آن‌ها داشته باشید و آن‌ها را نیز الهام ببخشید تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرند و به صحبت با افراد در اتاق مشغول شوند؟

۳- دنبال کننده.

اینکه مردم شما را دلبرا ببینند عالی است. ولی، وقتی که تحسین قوی می‌شود، باید سریع و با آرامش از آن‌ها دوری کنید. چطور می‌توانید بفهمید که شرایط به مرزش رسیده است؟ خوب، برخلاف آدم پرحرف، این فرد بیشتر مایل به ادامه دادن مکالمه خواهد بود. در واقع، ممکن است که کل شب دنبال شما به اینور و اونور بیاید، ممکن است بر روی توانایی‌تان برای برقراری ارتباط با دیگران تاثیر بگذارد. از آنجایی که نمی‌شود این آدم را دور زد، رک باشید. بگویید که می‌خواهید با دیگران رابطه برقرار کنید و به آن‌ها نیز پیشنهاد همین کار را بدهید.

۴- گیج و خسته.

شبکه‌سازی می‌تواند کار خسته کننده و پر استرسی باشد و برخی افراد نیز ممکن است از قبل گیج و خسته به این رویداد‌ها تشریف بیاورند. فردی که بیش از حد خسته و گیج است به احتمال زیاد حرف‌هایی که با او می‌زنید را به یاد نخواهد آورد. علاوه بر این، شانس اشتباه رفتن مکالمه (صحبت‌های یک دفعه‌ای، بحث‌ها و انگشت‌نما شدن) بالا است. بهترین کار چیست؟ از نزدیک شدن به فردی که به‌نظر خسته و گیج می‌آید دوری کنید.

۵- شایعه ساز.

همیشه آمار اجتماعی دستش است و به راز‌های شخصی صدمه می‌زند، این فرد اخبار را مثل آتش پخش می‌کند. مواظب باشید. این حقیقت دارد فردی که به راحتی دیگران را پیش شما لو می‌دهد، شما را پیش بقیه نیز لو می‌دهد. وقتی که متوجه شدید مکالمه به بی‌راهه دارد می‌رود، با احترام عذر خود را بخواهید. شما نمی‌خواهید که سوژه بعدی و یا چیزی بدتر مثل دیگری از دید انجمن گناه‌کار بشوید. فردی که در رابطه با بقیه بد صحبت می‌کند قطعا فردی است که می‌خواهید از آن دوری کنید.

۶- خود شیفته.

تاحالا شده با کسی ملاقات کنید که از هر فرصتی برای متمرکز کردن صحبت بر روی خودش استفاده می‌کند؟ آن‌ها معمولا علاقه خیلی کمی به حرف‌هایی که شما می‌زنید نشان می‌دهند و بیشتر تمرکز بر روی گفتن برد‌های خودشان دارند. با این حال که فرضا شبکه‌سازی آشنا شدن با افراد جدید و یادگیری چیزهای بیشتر راجع به آن‌ها است، باید در ذهن نگه دارید که اینکار باید دوطرفه باشد. شما آنجا نرفتید که نوکر باشید، به همین دلیل وقت خود را تلف رشد دادن این فرد خود شیفته و حرفی برای ادامه دادن حرف‌هایش نباشید. این مکالمه‌ها از آخر همیشه باعث افتادگی شده و باعث می‌شوند که احساس بدتری بکنید.

۷- شاکی.

البته همه‌ی ما می‌توانیم به مشکلات زندگی‌مان اشاره کنیم. ولی آن‌ها نباید نقطه تمرکز هر مکالمه ای باشند، مخصوصا در یک رویداد شبکه سازی. فردی که دائما در حال شکایت است, روحیه را از شما بیرون می‌کشد و حال‌تان را متزلزل می‌کند. اگر با چنین فردی روبرو شدید، کسی که با دیدن نور آفتاب بعد از باران مشکل دارد، سعی کنید که با یک داستان عالی و یا یک داستان غیر منتظره الهام بخش حال و هوا را عوض کنید. کی می‌داند، آن‌ها هم ممکن است چیزی برای دادن به دیگران داشته باشند. گذشته از این‌ها، روحیه دادن به کسی برایتان سودمند است.

تابه‌حال با چنین افرادی در یک رویداد شبکه‌سازی روبرو شده‌اید؟ اگر تابه‌حال ندیده‌اید و اتفاقی یکی از این افراد سر راه‌تان سبز شد، نترسید. می‌توانید سری بعد در شناسایی آن‌ها بهتر آماده باشید.

به سوی موفقیت در شبکه‌سازی‌تان!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *