موج های خوشی در راه هستند.

روانشناسی مثبت, رشته‌ای جدید و در حال رشد است. من در صدها مطالعه گشتم تا “۷ تا از بزرگترین” راه‌ها برای تمرین دادن مغزتان به شادی را پیدا کنم. خیلی از این مطالعات در مجلات مورد بحث واقع شده‌اند، در سخنرانی‌های کنفرانس و گزارش‌های تحقیقات نشان شده اند، ولی من آن‌ها را با هم در اینجا برای شما آماده کرده‌ام.

اگر هر کدام از این ۷ چیز را برای دو هفته کامل انجام دهید، احساس شادی بیشتری خواهید کرد.

۱- سه بار پیاده روی

محققان ایالت پنسلوانیا گزارش کرده‌اند که هرچه بیشتر مردم از نظر فیزیکی فعال باشند، احساسات هیجان و اشتیاق‌شان نیز افزایش می‌یابد. خیلی وقت نمی‌گیرد: نیم ساعت پیاده روی سریع سه بار در هفته، شادی را بیشتر می‌کند.

۲- بازپخش ۲۰ دقیقه‌ای

۲۰ دقیقه نوشتن در رابطه با یک تجربه مثبت به طور چشمگیری شادی را بیشتر می‌کند. چرا؟ چون همان‌طور که داستان را می‌نویسید، دوباره زندگی‌اش می‌کنید و سپس هر‌بار که می‌خوانیدش دوباره زندگی‌اش می‌کنید.

۳- اعمال تصادفی از مهربانی

انجام پنج عمل تصادفی از مهربانی در هفته به طور چشمگیری شادی را بیشتر می‌کند. پروفسور Martin Seligman می‌گوید، “ما دانشمندان کشف کرده‌ایم یک عمل از مهربانی سیگنالی تولید می‌کند که برای افزایش دادن یک لحظه‌ی آنی در خوشی قابل اعتماد‌ترین است و این بر اساس هر آزمایشی است که ما انجام داده‌ایم.

۴- خاموشی کامل

مطالعه‌ای در یکی از دانشگاه‌های ایالت کانزاس, کشف کرده است که مدتی از کار افتادگی بعد از کار می‌تواند ما را برای روز بعد دوباره شارژ کند. بعد از شام گوشی‌تان را خاموش کنید.

۵- در جریان بودن

در گود قرار بگیرید. در منطقه باشید. حالا هرجور که خودتان می‌گویید، وقتی کاملا جذب کاری که می‌کنید هستید، به این معنی است که شما به چالش کشیده می‌شوید و در همان حال مهارت‌هایی نیز یاد می‌گیرید.

۶- مدیتیشن‌های دو دقیقه‌ای

یک تیم تحقیقاتی در بیمارستان عمومی ایالت ماساچوست به اسکن‌های مغز انسان‌ها بعد از اینکه در یک دوره از تمرکز فکر و مدیتیشن شرکت کردند نگاه نمودند. بعد از دوره، بخش‌هایی از مغز با مهربانی همراه شدند و خودآگاهی رشد کرد، در حالی که بخش‌های همراه با استرس فرو رفتند.

۷- پنج قدردانی

اگر می‌توانید با چیزهای ساده شاد شوید، پس شاد بودن‌تان ساده است. یک کتاب و یا مجله‌ پیدا کنید و بین ۳ تا ۵ چیز که در هفته پیش بابت‌شان قدردانید را یادداشت کنید.

بازچاپ از کتاب The Happiness Equation توسط Neil Pasricha، منتشر شده توسط Putnam، یک شعبه از گروه ناشر Penguin Publishing Group، بخشی از Penguin Random House LLC. کپی رایت ۲۰۱۶ Neil Pasricha.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *