خیلی از آدم ها می‌خواهند که کار‌آفرین باشند، ایده‌های بزرگ‌شان را تبدیل به واقعیت کنند و کنترل آینده‌شان را برعهده داشته باشند، این چیزی هست که درباره‌اش هیجان زده هستند، چیزی که درباره‌اش مشتاق هستند. آن‌ها می‌دانند که چه چیزی می‌خواهند و کاری که برای به دست آوردنش لازم است را انجام می‌دهند.

ولی قاب برداشتن از آن اشتیاق همیشه با لحظه‌ای آها گفتن بصورت یک دفعه‌ای نمی‌شود. برای خیلی از مردم، اشتیاق بعد از ۴۷۰۰۰ هزار بار شکست خوردن سر پروژه هایی پیدا می‌شود که فکر می‌کردند در برابر‌شان مشتاق هستند، یا هم در لحظات کوچک ناشی از وظایف معمولی روزانه است.

خوب، چگونه می‌توانید اشتیاق خود را برای کار‌آفرینی پیدا کنید؟ ما از اعضای جوان انجمن کار‌آفرینان پرسیدیم که چه نصیحتی به خودشان می‌کنند.

۱- بیرون از خطوط رنگ آمیزی کنید.

نکته‌ای که اگه می‌توانستم به خود قدیمی‌ام بگویم این بود که همیشه یک قدم به هرجایی به جز عقب بردار. شکست خوردن عیبی ندارد تا زمانی که رو به جلو شکست می‌خورید و برای قدم‌های بعدی نقشه‌تان آماده هستید. اگر می‌خواهید بزرگ باشید، باید مسیر رسیدن به آن را طراحی کنید. بعضی اوقات این به معنای ریسک کردن و بیرون از خطوط رنگ آمیزی کردن است.

۲- به خودتان شک نکنید.

شما از همه نصیحت و نظر خواهید گرفت. نظرات از تیم‌تان، مشتری هایتان، رقبایتان، همکاران، خوانواده و دوستان می‌آیند. کلید این است که شما تمام آن نظرات را تجزیه کنید، اما در نهایت همان کاری را انجام دهید که خودتان باور دارید درست است. تنها زمان هایی که الان ازشان پشیمان هستم, زمان هایی است که اجازه دادم فرد مخالفی ایده‌ای را که بنظرم ایده خوبی بود را رد کند.

۳- چگونگی شخصیت‌تان را درک کنید.

تنها در چند سال آخر خود تصمیم به گرفتن تست شخصیت گرفتم. هیچکدام از ۱۶ نوع شخصیت ها بهتر یا بدتر از دیگری نیست. برای مثال، با قدرت امتیاز گرفتن در کشف و قضاوت, به من در مراحل استخدام فردی کمک کرده‌اند. این زمانی که تصمیم به تشکیل تیمی با ۱۰۰ کارمند می‌رسد کاربرد دارد.

۴- وقتی که شجاعت بزرگی دارید شکست بخورید.

هرچند که کسی برای شکست خوردن در کار و زندگی برنامه نمی‌چیند، ولی واقعیت این است که شکست اتفاق می‌افتد. اگر هیچوقت شکست نمی‌خورید، به اندازه کافی ریسک نمی‌کنید. اگر دیدی برای شرکتی دارید، از دنبال کردنش نترسید. اگر شکست خوردید، دوباره بلند شوید، درس بگیرید و دوباره سعی کنید. با تفسیر Teddy Roosevelt که می‌گوید، “اگر شکست خوردی، زمانی شکست بخور که شجاعت بزرگی داری.” اینگونه است که مردم دنیا را تغییر می‌دهند.

۵- برند اختصاصی خود را همین الان بسازید.

۲۰ سال است که در کسب و کار های اینترنتی فعالیت می‌کنم، ولی تا سال ۲۰۰۷ بود که واقعا برندی برای خودم راه اندازی نکرده بودم.  نه تنها این کارم یکی از بهترین تصمیم هایم برای کارم بود، بلکه چیزی بود که هرچه زودتر اتفاق می‌افتاد بهتر بود. تخصص و اشتیاق‌تان را بردارید و مدل کاری را در همان حوزه‌ها با قدرت بسازید.

۶- بیشتر همکاری کنید.

حمایت از دیگران برای رشد کارشان تاثیر ترکیبی‌ای دارد. با این حال که شاید حس کنید دارید خودتان را می‌بخشید و در کارتان سرمایه گذاری نمی‌کنید، با کمک به پروژه فرد دیگری، فرصت سرمایه‌گذاری, دانش جدید ( و شجاعت) به چیزی که در حال ساختش هستید می‌دهید. همکاری به شما فرصت این را می‌دهد که بفهمید, آیا ایده‌هایتان خوب هستند یا خیر.

۷- اشتیاق شخصی به چیزی با موفقیت مساوی نیست.

فقط به این خاطر که فکر می‌کنید ساختن چیزها ایده‌ی عالی‌ای هست و برایش مشتاق هستید، به این معنی نیست که باقی مردم هم همین احساس را نسبت بهش دارند. شما باید حاضر باشید که تشخیص بدهید چه چیزی را می‌فروشید و به چه کسی می‌فروشید. هر چند سال یک بار، شما همچنین نیاز دارید که تغییرات بازار را ارزیابی کنید و حاضر باشید از چیزی که در کارتان کار نمی‌کند دست بکشید.

۸- خودتان را در معرض نمایش قرار بدهید.

شروع کردن برای من خیلی طول کشید چون از شکست و حرف مردم می‌ترسیدم. چیز خنده دار این است, زمانی که خودم را در معرض نمایش گذاشتم، آن اتفاقات, اتفاق افتاد ولی برای من مهم نبود، من بالاخره داشتم به سمت رویا‌هایم کار می‌کردم.

۹- از خودتان بپرسید که حاضر به پول دادن برای چه کاری هستید.

چیزهایی که درباره‌شان مشتاق هستید باید آسان باشند، شما به راحتی می‌توانید ساعت ها پایشان وقت بگذارید، ولی با این حال حس کنید که فقط چند دقیقه است که از کارتان می‌گذرد. اگر حاضر به این هستید که به کسی پول بدهید تا به شما اجازه انجامش را بدهد، به این می‌گویند اشتیاق. ولی زمانی که پیدایش کنید، آیا انتخاب می‌کنید که انجامش بدهید؟ این سوال سخت تر است و در آخر، قضیه به اقتصاد، خرج فرصت ها و اینکه چقدر در آن خوب هستید می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *